Mária Bidelnicová

Mária Bidelnicová v médiách

Tip na vianočný darček - kniha Reštaurovanie
Tip na vianočný darček - kniha Reštaurovanie

Tip na vianočný darček - kniha Reštaurovanie

S príchodom Vianoc prichádza aj čas nakupovania darčekov. Každý chce niečím obdarovať svojich blízkych, či už niečím originálnym alebo užitočným. Jedným z tradičných darčekov, ktorý nikdy nesklame, je dobrá kniha. My vám teraz jednu odporučíme – najnovšiu knihu slovenskej akademickej maliarky, reštaurátorky a fotografky Márie Bidelnicovej.

6.12.2023

Manželia Bidelnicovci žijú pre umenie, ktoré obdivujú ľudia po celom svete

50 rokov reštaurátorských skúseností a stovky zreštaurovaných diel na Slovensku i v Taliansku. Niet divu, že dať novú knihu o reštaurovaní dohromady, trvalo Márii Bidelnicovej tri roky. Rozsiahle knižné dielo obsahuje vyše 1 300 fotografií, od gotiky až po súčasnosť. Kniha s portrétom Dávida na obálke sa dostala až k pápežovi a práve k portrétu Dávida sa viaže veľký príbeh.

17.9.2023

Mária objavila záhadný obraz! Je možné, aby bolo niečo také na Slovensku?

Keď Mária v roku 1998 reštaurovala obraz od talianskeho maliara Buriniho, pri fyzikálno-chemickej analýze zistila, že je obraz premaľovaný. Vtedy si všimla podobnosť so štýlom maľby Caravaggia. Ľudia jej však neverili, vraj čo by na Slovensku robil taký skvost. Až v roku 2018 keď na juhu Francúzska objavili neznámy obraz Caravaggia sa experti vyjadrili, že namaľoval ešte jeden obraz – motív je Dávid s hlavou Goliáša.

10.9.2023

Slovenské literárne centrum
Reštaurovanie - Mária Bidelnicová

Kniha o reštaurovaní

S dielami výtvarného umenia sa stretávame na každom kroku, nemusíme sa preto vybrať ani do galérie. Keď si chceme z tejto oblasti niečo prečítať, takisto máme k dispozícii množstvo zväzkov z dejín maliarstva a sochárstva, prípadne monografií o jednotlivých umelcoch. Vieme aj to, že zub času zanecháva na umeleckých dielach svoje stopy a treba ich odstraňovať. To majú na starosti reštaurátori umenia, no nájsť knihu, ktoré sa venuje ich práci, sa nám podarí len veľmi ťažko. K ojedinelým činom v tejto sfére pripojila svoju knihu teraz Mária Bidelnicová pod názvom Reštaurovanie

30.5.2023

Noc múzeí a galérií v Nedbalke

Noc múzeí a galérií patrí každoročne medzi najúspešnejšie kultúrne podujatia, pripravované múzeami a galériami, kedy si cestu do múzeí a galérií nájdu tisíce návštevníkov. V sobotu 13.5. o 19.00 si môžete vypočuť aj akademickú maliarku a reštaurátorku Máriu Bidelnicovú. Pre hostí a návštevníkov si pripravila prezentáciu počas ktorej predstaví svoju mimoriadne bohatú reštaurátorskú činnosť i novú knihu Reštaurovanie (Restoration).

4.5.2023

Mária Bidelnicová v Talkshow Aleny Heribanovej: Anjeli strážni

Vyše 1000 reštaurovaných diel od baroka, renesanciu, gotiku až po súčasné maliarstvo. V Talkshow Aleny Heribanovej Marika porozprávala nie len o svojej novej knihe Reštaurovanie (Restoration), ale aj o tom, kto a čo ju inšpirovalo ísť cestou reštaurátorstva, fotografie a výtvarníctva. V rozhovore prezradila aj to, ako sa zoznámila s významným rakúskym maliarom a architektom Friedens­reichom Hundertwasserom a o jeho návšteve v Bratislave.

4.5.2023

Prezentácia knihy REŠTAUROVANIE od Márie Bidelnicovej

Beseda s autorkou nedávno vydanej knihe reštaurátorky a členky Komory reštaurátorov Máriou Bidelnicovou sa bude konať 11.apríla o 18:00 v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ul. v Bratislave. Pozvanie prijala aj historička umenia Dagmar Kudoláni Srnenská, vedúci reštaurátor Slovenského národného archívu Ivan Galamboš a pamiatkár PhDr. Peter Jurkovič.

31.3.2023

PODCAST Nočná pyramída - hosť Mária Bidelnicová

Mária Bidelnicová ako hosť Kataríny Martinkovej v Nočnej talkshow Rádia Slovenska Nočná pyramída. V rozhovore Marika prezradila o svojom štúdiu v Bratislave a Ríme, o maľovaní kópií diel starých majstrov i vlastnej maliarskej tvorbe. V talkshow Marika porozprávala aj o tom, ako vznikla kniha Reštaurovanie (Restoration) i o svojom srdcovom diele, ktoré reštaurovala.

9.3.2023

TV BRATISLAVA Metro Dnes: Pod povrchom sa občas skrývajú tajomstvá

V relácii televízie Bratislava Metro Dnes Mária Bidelnicová potvrdzuje, že pod povrchom sa občas skrývajú tajomstvá. Svoje celoživotné reštaurátorské skúsenosti zhŕňa v unikátnej knihe Reštaurovanie, ktorú dostal od slovenskej prezidentky sám pápež František. Ako sa publikácia dostala ku pani prezidentke a od nej ku pápežovi? O reštaurovaní obrazov, postupe, analýzach i maľovaní kópií diel svetových umelcov.

20.2.2023

Mária Bidelnicová zachránila viaceré skvosty národného i svetového kultúrneho dedičstva

14. 2. 2023 v Kostole Povýšenia sv. Kríža – v Klariskách v Bratislave Mária slávnostne uviedla do života svoju novú knihu Reštaurovanie (Restoration). Pri tejto príležitosti sa uskutočnila aj výstava fotografií reštaurovaných obrazov a maliarskych kópií. Publikácia je súhrnom jej celoživotného diela, milovníci umenia môžu prostredníctvom dokumentácie nazrieť do tajomného zákulisia neuveriteľne náročnej alchýmie reštaurátorskej práce.

18.2.2023

ROZHOVOR: "Reštaurovaním objavujem krásu diel."

Rozhovor s významnou umelkyňou ArtD. Máriou Bidelnicovou pre Magazín Inspire Stacks. Prečo sa rozhodla študovať reštaurátorstvo a vykonávať toto povolanie? Ako porovnáva štúdium reštaurovania na Slovensku a v Ríme? Ako dlho trvá reštaurátorská práca a na čo všetko sa musí prihliadať, keď má v rukách historicky významné dielo? O tvorbe kópií svetových maliarov a omnoho viac sa dozviete v rozhovore.

30.5.2022

Mária Bidelnicová | Výstava RELAX - foyer Divadla Bolka Polívky

Vernisáž: Výstava RELAX

Pozvánka na vernisáž výstavy Relax, ktorá sa uskutoční dňa 2.5.2022 od 16:00 v foyer Divadla Bolaka Polívky v Brne. Výstava Relax bude súčasťou festivalu ŽENY ŽENÁM. 

25.4.2022

Finisáž výstavy v piešťanskom Dome umenia

V nedeľu 3. novembra sa v galérii stretli nadšenci výtvarného umenia a naposledy si prezreli diela Márie Bidelnicovej. Mesiac trvajúcu výstavu v piešťanskom Dome umenia slávnostne ukončili finisážou. Okrem kópií známych obrazov Clauda Moneta mohli návštevníci vidieť aj tohtoročné diela Márie Bidelnicovej s názvom Relax. Výstavu ukončil dlhoročný blízky priateľ manželov, Bolek Polívka.

8.11.2019

Atelier Hlavina vystavuje diela Claude Moneta a Vicenta van Gogha

V online galérii Atelier Hlavina môžete od začiatku mája vidieť niekoľko diel od Claude Moneta a Vincenta van Gogha. Priznané maliarske kópie diel svetových umelcov vznikli vďaka úzkej spolupráci s akademickou maliarkou Máriou Bidelnicovou. Kopírovaniu diel majstrov sa učila na mieste na to ako stvorenom – na Rímskom reštaurátorskom inštitúte, aj vďaka tomu jej maliarske kópie vyzerajú dokonale majstrovsky.

17.5.2018

Objav slovenskej reštaurátorky Márie Bidelnicovej začína naberať na obrátkach

Keď pred osemnástimi rokmi reštaurovala dielo talianskeho maliara Burriniho, pod nánosom farieb odkryla po fyzikálno-chemických analýzach približne o sto rokov staršie dielo. „Myslím si, že skutočným autorom pôvodnej maľby bol Caravaggio. Protiargumenty zatiaľ neexistujú,“ hovorí Bidelnicová. Možné dielo talianskeho veľmajstra zdvihlo zo stoličky aj Slovenský kultúrny inštitút v Ríme.

8.6.2016

Je posledný obraz Caravaggia na Slovensku?

Svet umenia nedávno šokovali dve odhalenia. Prvé, keď vo francúzskom meste Toulouse objavili na povale dielo barokového majstra Caravaggia a druhé, keď odborníci prišli s tvrdením, že existuje ešte jeden neznámy Caravaggiov obraz. Práve ten je možno ukrytý v našich depozitoch. Mária Bidelnicová je po odbornom výskume presvedčená, že posledné ukryté dielo svetoznámeho maliara by mohlo byť na Slovensku.

24.5.2016